„Rzeczpospolita”: Zniszczono tysiące oświadczeń majątkowych posłów i senatorów
Ci, którzy chcą się dowiedzieć, jaki majątek deklarował Donald Tusk, gdy obejmował urząd premiera, nie mogą już liczyć na parlamentarne archiwa. Jak podaje „Rzeczpospolita”, Kancelarie Sejmu i Senatu usunęły archiwalne oświadczenia majątkowe parlamentarzystów z Systemu Informacyjnego Sejmu na stronie internetowej z kilkunastu lat. Oryginały dokumentów trafiły z kolei do zniszczenia.
Jak wyjaśnia Centrum Informacyjne Sejmu: „Zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora (art. 35) oświadczenia o stanie majątkowym przechowywane są przez sześć lat". Zdaniem części prawników, dokumenty te nie przestały być jednak informacją publiczną. Zgodnie z ustawą z 2001 roku, nie ma bowiem ram czasowych, do kiedy informacje publiczne mają być w BIP.
– Choć prawo nie jest jednoznaczne, moim zdaniem Kancelaria Sejmu nie ma podstaw, by usuwać oświadczenia majątkowe z BIP – ocenił w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Krzysztof Izdebski, prawnik z Fundacji ePaństwo. Jak dodał, wielu posłów pracuje przez kilka kadencji z rzędu, toteż ze względu na przejrzystość, ich stare oświadczenia majątkowe powinny być dostępne.